Centar Balkana se dogodio upravo u Vrmdži. Uz veliki broj planinara je proslavljena akcija povodom odbrane planinarske časti i dostojanstva. Na akciji je učestvovalo rekordnih 680 planinara iz 39 društava. Planinara je bilo iz nekoliko zemalja: Makedonija, Bugarska, Grčka... Dužina (duže) staze iznosi 15 km, dok je kraća bila dugačka oko 8 km.

Akcija je startovala kod crkve u selu Vrmdža sa malim zakašnjenjem u 9:15 časova: Akcija je posvećena preminulom planinaru Batici Pavloviću iz PD „Suva planina“ koji je bio dugogodišnji prijatelj našeg društva. Nakon uvodne reči, akciju je otvorio Paća iz PK Predejane. Od crkve planinari su se uputili ka deda Mijinoj vodenici i Vrmdžaskom jezeru odakle se jedna grupa vraćala ka školi. Ostatak ekipe je produžio ka podnožju planine Rtanj i mestu Oblozi (662 mnv) gde je usledila kraća pauza, Sa ove najsevernije tačke na stazi se pružao pogled ka Rtnju i Kučajskim planinama, tako da smo „zavirili“ malo u Timočku krajinu, zatim su se planinari uputili ka Mirkovom potoku i selu Vrmdža. Pred sam ulazak u Vrmdžu planinari su mogli da uživaju na steni Vidikovac sa koga se pruža lep pogled ka Sokobanjskoj kotlini, ka Jastrepcu i Kopaoniku. Nakon ovog vidikovca planinari su osvojili stenu Sokolovicu a zatim su prešli klisuru Devojački kamen. Poslednja lokacija je Latinski vrh gde je završena akcija.Ono što je najviše ukrasilo planinarsku akciju jesu deca kojih je bilo negde oko 200, najviše dece je bilo iz Aleksinca, Vrela, Mužinca i Niša. Najmlađi učesnik je imao 2,5 godine i prešao je stazu celom dužinom. Najstariji učesnik je bila gospođa Jelena Minardi koja je imala 97 godina. Zahvaljujemo se svim društvima, MZ Vrmdža i svim saradnicima koji su doveli ovu akciju do savršenstva. Takođe veliku zahvalnost dugujemo i medijima koji su nas sve vreme pratili: Soko TV, Prva TV i Radio Beograd 1. Start akcije je uživo propratio Radio Beograd dok su otvaranje akcije propratili novinari Soko TV. Sve vreme na stazi sa nama je bila Prva TV koje snimila kadrove sa različitih lokacija. Akciju je ulepšao i zmaj na kome su lepršale zastave Oštre čuke i MZ Vrmdža. Zahvaljujemo se Draganu Mitroviću, Miroslavu Dokmanu, Neši Stevanoviću i Berislavu Trajkoviću koji su doprineli razvoju našeg društva. Specijalna zahvalnost za Slavišu Krstića, koji je prepoznao planinarenje i bez koga sigurno ova akcija ne bi imala ovoliku jačinu i publicitet. Hvala redarima kojih je bilo dvadesetak. Zahvaljujemo se KUD Mladost iz Čitluka koji su pokazali igre našeg kraja. Hvala svim učesnicima što su podržali akciju Čepening. Sakupili smo dve vrećice čepova. HVALA SVIMA, VIDIMO SE U VLASOTINCU!!!

foto: Ivana Nikolić, Marko Bogićević i Kristina Golubović

Na vrh